Birçok Kadında Rastlanan Miyom Tümörü Kısırlığa Neden Olur mu?

Kadınlarda sıkça rastlanan miyomların ne olduğunu herkes çok merak ediyor. Hamile kalmak isteyen kadınların çokça merak ettiği bir soru da miyomların kısırlık yapıp yapmadığı. Miyomlarla ilgili tüm sorularınızın cevabı bu içerikte. Miyomlar hakkında merak ettikleriniz için içeriğe buyurun!

Kadınların en sık rastladıkları kadın hastalıklarından biri olan miyomları kısaca rahimde görülen normal olmayan düz kas çoğalmaları olarak tanımlamak mümkün.

Sıklıkla rahimde görülen miyomlar aslında iyi huylu tümörler.

20-35 yaş aralığında kadınlarda çok görülen bu rahatsızlık vücuttaki östrojen hormonuna bağlı olarak gelişiyor. Bu yüzden östrojen hormonunun azaldığı menopoz döneminde daha küçük görülüyorlar.

Bu yaş aralığındaki kadınların %20’sinde miyomlara rastlanabiliyor.

Miyomların belirtileri herkeste çok farklı şekilde ortaya çıkıyor. Özellikle uzun süreli adet kanamaları miyomların önemli belirtilerinden biri.

Miyomların başka belirtileri de var. Bu belirtilerden bazıları şunlar:

  • Kabızlık

  • Sık idrara çıkma

  • Kansızlık

  • Karın alt bölgesinde ve kasıklarda ağrı

  • Cinsel ilişki sırasında ağrı

Rahimdeki miyomlar çeşitli büyüklükte olabiliyorlar. Kadınların rahimlerindeki miyomların büyüklükleri değişebiliyor. 20 milimetreye kadar büyüklükte miyomlar olabiliyor.

Miyomlar vücutta birçok olumsuzluğa neden olabiliyor. Bunların içinde en merak edilen kısırlık. Miyomların kısırlığa neden olabileceği bir gerçek.

Kısırlık dışında miyomların başka sonuçları da var. Bunlardan bazıları şunlar:

  • Kanama

  • Hamile kalamama riski

  • Yoğun kanamanın neden olabileceği kansızlık

  • Çevre dokulara baskı

Miyomu olan kadınların en büyük korkuları bu rahatsızlığın hamileliklerine engel olması. Miyomların kısırlığa neden olup olmadığını herkes çok merak ediyor.

Rahim duvarında ve rahim içinde bulunan miyomlar daha tehlikeli diyebiliriz. Burada bulunan miyomlar kısırlığa neden olabiliyor. Miyom sayısı ve büyüklükleri kısırlık riskini artıran etkenlerden.

Rahim ağız bölgesindeki miyomlar kısırlığa neden olabiliyor. Bu bölgedeki miyomlar spermlerin rahim içine geçmesine engel olduğu için hamile kalmayı zorlaştırıyor.

Tüpe yerleşen miyomlar her iki tüpü de tıkayabiliyor. Bu durum kısırlığa ve hamileliğin engellenmesine neden olabiliyor.

Miyomlar ayrıca yumurtalık ve tüpler arasında bulunan ilişkiye zarar vererek yumurtaların yakalanmasını ve tüp geçişini zorlaştırarak kısırlığa neden olabiliyor.

Eğer bu bölgelerde miyomunuz varsa o zaman düzenli doktor kontrolü şart.

Rahim içindeki miyomlar her zaman daha fazla sorun ortaya çıkarmaya meyilli. Bu yüzden özellikle rahim içindeki miyomları düzenli kontrol ettirmek gerekiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir