Kamu bankalarında üst yönetim değişmedi

Üç kamu bankasının genel kurulu dün gerçekleştirildi. Gerçekleştirilen genel kurulda Ziraat Bankası Genel Müdürü Alpaslan Çakar, Halkbank’ın Genel Müdürü Osman Arslan ve Vakıfbank Genel Müdürü Abdi Serdar Üstünsalih’in görevlerine devam etmesi kararı alındı.

ZİRAAT’E ÜÇ YENİ İSİM

Ziraat Bankası’nda yönetim kurulu üyeliklerine Faruk Çelik, Mahmut Kaçar ve Ahmet Genç’in yerine eski büyükelçi Serdar Kılıç, Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı İsmail İlhan Hatipoğlu, Fatih Aydoğan Öztürk atandı. Burhaneddin Tanyeri, Alpaslan Çakar, Feyzi Çutur. Fazlı Kılıç ve Serruh Kaleli’nin yönetim kurulu üyesi olarak görevlerine devam etme kararı alındı. Veysi Kaynak da yönetim kuruluna girdi.

Halkbank’ta Prof. Dr. Mesut Karakaş’ın yerine eski milletvekili Mihrimah Belma Satır getirildi. Süleyman Özdil, Mevlüt Uysal, Sezai Uçarmak ve Şeref Aksaç’ın görevlerine devam etmelerine, Asman Arslan, Meltem Taylan Aydın, Maksut Serim ve Ebubekir Şahin’in 3 yıl süreyle seçilmelerine karar verildi. Ayrıca Faruk Özçelik ve Mehmet Aydın 3 yıl süreyle Denetim Kurulu Üyesi olarak seçildi.

Halkbank Genel Müdürü Osman Arslan, genel kurula hitaben yaptığı konuşmada, deprem bölgesindeki 150 bini esnaf olmak üzere 400 bine yakın müşterinin 57 milyar lira tutarındaki kredisinin ertelendiğini söyledi. Arslan ayrıca, depremden bugüne 152 bin müşteriye 57 milyar lira kredi imkânı sunduklarını, deprem bölgesindeki 48 bin esnafa 19 milyar lira kredi kullandırdıklarını kaydetti.

CANTİMUR VAKIFBANK’TA

Vakıfbank’ta Prof. Dr. Mehmet Hüseyin Bilgin yerine Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Abdullah Erdem Cantimur getirildi. Öte yandan Vakıfbank, uluslararası bir banka ile 500 milyon dolar, 5 yıl vadeli yeni bir teminatlı fonlama işlemine imza attı.

HALKBANK’TAN YÖNETİM KURULU AÇIKLAMASI

Halkbank, yönetim kurulu görev dağılımı ve komitelere ilişkin açıklama yaptı.

Bankanın, Kamuyu Aydınlatma Platformu’nda (KAP) yer alan açıklamasında şunlar kaydedildi:

“Bankamız Yönetim Kurulu tarafından, Recep Süleyman Özdil’in Yönetim Kurulu Başkanı olarak görevine devam etmesine, Mevlüt Uysal’ın Yönetim Kurulu Başkan Vekili olarak görevine devam etmesine, Osman Arslan’ın Genel Müdür olarak görevine devam etmesine, Osman Arslan, Mevlüt Uysal ve Şeref Aksaç’ın Kredi Komitesi Asil Üyesi; Sezai Uçarmak ve Maksut Serim’in Kredi Komitesi Yedek Üyesi olarak görevlendirilmelerine,

Recep Süleyman Özdil’in Denetim Komitesi Başkanı ve Mevlüt Uysal’ın Denetim Komitesi Üyesi olarak görevlendirilmelerine, Recep Süleyman Özdil’in Kurumsal Yönetim Komitesi Başkanı ve Şeref Aksaç’ın Kurumsal Yönetim Komitesi Üyesi olarak görevlendirilmelerine, Mihrimah Belma Satır’ın Ücretlendirme Komitesi Başkanı ve Meltem Taylan Aydın’ın Ücretlendirme Komitesi Üyesi olarak görevlendirilmelerine, Mihrimah Belma Satır’ın Sürdürülebilirlik Komitesi Başkanı ve Ebubekir Şahin’in Sürdürülebilirlik Komitesi Üyesi olarak görevlendirilmelerine,

Recep Süleyman Özdil ile Mevlüt Uysal’ın SPK’nın Kurumsal Yönetim Tebliği’nin 6/3-a maddesi uyarınca Denetim Komitesi Üyeliklerinden dolayı Bağımsız Yönetim Kurulu Üyeleri olarak kabul edilmesine, Mihrimah Belma Satır’ın SPK’nın Kurumsal Yönetim Tebliği’nin 6/3-b maddesi uyarınca Bağımsız Yönetim Kurulu Üyesi olarak belirlenmesine dair Kurumsal Yönetim Komitesi kararının kabul edilmesine ve onay alınmak üzere Sermaye Piyasası Kurulu’na başvurulmasına karar verilmiştir.”

VAKIFBANK’TAN YÖNETİM KURULU AÇIKLAMASI

VakıfBank, yönetim kurulu ve yönetim kurulu komitelerinin görev dağılımına ilişkin açıklama yaptı.

Bankanın, Kamuyu Aydınlatma Platformu’nda (KAP) yer alan açıklamasında, “Bankamızın 2 Ağustos 2023 tarihinde yapılan Yönetim Kurulu toplantısında Bankamız ana sözleşmesi ilgili maddeleri gereği; Mustafa Saydam’ın Yönetim Kurulu Başkanı olarak seçilmesine, Cemil Ragıp Ertem’in Yönetim Kurulu Başkan Vekili olarak seçilmesine, Abdi Serdar Üstünsalih’in Genel Müdür olarak seçilmesine oybirliği ile karar verilmiştir.” ifadesi kullanıldı.

Açıklamanın yönetim kurulu komitelerinin görev dağılımına ilişkin kısmında da şunlar kaydedildi:

“Bankamızın 2 Ağustos 2023 tarihinde yapılan Yönetim Kurulu toplantısında Bankamız ana sözleşmesi ilgili maddeleri gereği; Denetim Komitesi’ne Abdülkadir Aksu ve Sadık Yakut’un seçilmelerine, Kredi Komitesi’ne Abdi Serdar Üstünsalih’in doğal üye olarak, Mustafa Saydam ve Şahin Uğur’un asil üye olarak, Adnan Ertem ve Cemil Ragıp Ertem’in yedek üye olarak seçilmelerine, Kurumsal Yönetim Komitesi’ne Abdülkadir Aksu ve Sadık Yakut’un, ayrıca Kurumsal Yönetim Tebliği’nin 11. maddesi gereğince Uluslararası Bankacılık ve Yatırımcı İlişkileri Başkanı Ali Tahan’ın ve Genel Muhasebe Mali İşler Başkanı Korhan Turgut’un üye olarak seçilmelerine, Ücretlendirme Komitesi’ne Adnan Ertem ve Haydar Kemal Kurt’un üye olarak seçilmesine oybirliği ile karar verilmiştir.”

KAMU BANKALARI TEMETTÜ DAĞITMAYACAK

Kamu bankalarının dün gerçekleşen genel kurullarında, kâr payı dağıtılmaması teklifleri kabul edildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir