Türk zırhlıları Güney Amerika’da! Devlet Başkanı duyurdu: Tam 20 adet

Ekvador Silahlı Kuvvetleri yaptığı açıklamada, Türkiye’den 20 adet Otokar COBRA II Taktik Tekerlekli Zırhlı Araç teslim aldıklarını duyurdu. Ekvatorlu vatandaşlar gelişmeyi ‘Harika haber’ şeklinde yorumladı.

TÜRK ZIRHLILARI ARTIK GÜNEY AMERİKA’DA

Güney Amerika ülkesi Ekvador terörizm, uyuşturucu kaçakçılığı ve organize suç grupları ile mücadele etmek için “özel” olarak Türkiye’den Otokar marka Coba II TTZA satın aldığını duyurdu. Yapılan açıklamada “terörizm, uyuşturucu kaçakçılığı ve organize suç gruplarına özel önem verilerek tehditlere karşı operasyonel yeteneklerini artıracak yeni bir malzeme temini kapsamında Türkiye’den 20 taktik araç teslim alındı.” denildi.

COBRA, BİRLEMİŞ MİLLETLER DAHİL 6 ÜLKEDE KULLANILIYOR

Hali hazırda Türkiye’nin 400 adetten fazla kullandığı Cobra II’yi Ekvador dahil toplam 6 ülke kullanıyor.

Azerbaycan, Türkiye, Tunus, Gana, Bangladeş, Birleşmiş Milletler ve bugün itibariyle de Ekvador kullanıcılar arasında

COBRA II 4×4 Taktik Tekerlekli Zırhlı Araç müttefik ülke ve Türk Silahlı Kuvvetlerinin ileriye dönük gereksinimleri doğrultusunda geliştirilen üstün teknik ve taktik özelliklere sahip modüler bir platformdur. Cobra II’nin önceki varyantı Cobra I Gürcistan tarafından 2008 yılında Güney Osetya Savaşı’nda Rusya’ya karşı kullanılmış ve büyük taktir toplamıştı.

EKVADOR DEVLET BAŞKANI LASSO SOSYAL MEDYA HESABINDA PAYLAŞTI

Devlet Başkanı Lasso, COBRA II’lerin limandan karaya nakline yönelik bir de video paylaştı. Paylaşılan videoda, COBRA II’lerin nakliye gemilerinden vinç aracılığıyla karaya çıkartıldığı görüldü.

İŞTE OTOKAR COBRA II’NİN ÖZELLİKLERİ

COBRA II 4×4 Taktik Tekerlekli Zırhlı Araç müttefik ülke ve Türk Silahlı Kuvvetlerinin ileriye dönük gereksinimleri doğrultusunda geliştirilen üstün teknik ve taktik özelliklere sahip modüler bir platformdur.

Üstün hareket kabiliyetinin yanı sıra, COBRA II; arttırılmış balistik ve mayın koruması, geniş iç hacim, yüksek taşıma kapasitesi sunmaktadır. COBRA II geniş silah entegrasyon ve görev donanım ekipman opsiyonları sayesinde sınır koruma, iç güvenlik ve barış koruma harekatları da dahil bir çok görevde yer alabilmektedir.

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir