Yüksek kiralara karşı İspanya modeli önerisi

Yüksek kira fiyatları dünyanın birçok ülkesinde olduğu gibi Türkiye’de de sorun haline geldi. Artışın önüne geçmek için çeşitli yöntemler denenirken, İspanya konut kiralarına hem üst sınır hem de ek vergi öngören yeni yasa tasarısını kabul etti. Yeni uygulamaya göre; ülkede kira artışına 2023 yılında yüzde 2, 2024’te ise yüzde 3 tavan uygulanacak. İki yıldan uzun süre boş kalan evlerin emlak vergileri de yüzde 150’ye varan oranda artırılacak.

Gürkan Görmüş.

FAHİŞ ARTIŞLARA ENGEL OLUR

İspanya modeli olarak adlandırılan bu sistemin Türkiye’de de fahiş fiyat artışlarının önüne geçmek için devreye alınması bekleniyor. Yeni Şafak’a konuşan Gayrimenkul Danışmanı Gürkan Görmüş, İspanya modelinin konut ihtiyacına çözüm olmayacağını ancak fahiş fiyat artışlarına engel olabileceğini belirtti. Görmüş, “Bu uygulama, kiracıların biraz rahatlamasını sağlar. Yeni ev alacaklar için de acilen ikinci el konut kredilerinde düzenlenme yapılması gerekir. Arsa değerlerinin yüzde 90’ına kadar kredi verilebilmeli. Konut stokunun çoğu zaten kırsalda, şehir dışında yer alıyor. Yani kesin çözüm değil ama fahiş fiyat artışlarının önüne geçmek için faydalı olabilir” ifadelerini kullandı.

Eray Bektaş.

EK VERGİ GELİRSE AÇIK KAPANABİLİR

Konuyla ilgili görüşlerine başvurduğumuz kiracılar da İspanya modelinin Türkiye’de uygulanmasından yana fikir belirtiyor. Kiracılardan Eray Bektaş, yurt dışında yaşayan vatandaşların Türkiye’den yatırım amaçlı evler aldığını dile getirerek, “Benim oturduğum evin sahibi Almanya’da yaşıyor. Evini bana kiraya verdi ancak yurtdışında olan ev sahiplerinin birçoğu devletin belirlediği yüzde 25 kira sınırı nedeniyle evlerini kiraya vermeyi tercih etmiyor. Aldıkları evlerin gayrimenkul üzerinden tekrardan kâra geçmesini bekleyip satıyor. İspanya’daki gibi boş kalan evlere vergi gelirse bu uygulama ile belli bir oranda ev açığı kapanacaktır” diye konuştu.

ARAZİLERİN BÜYÜK BİR KISMI BOŞ

İstanbul’un önemli ilçelerinden biri olan Şile’de yaklaşık olarak 7 bin 500 dekar tarım arazisi bulunuyor. Söz konusu tarım arazilerinin 4 bin 500 dekarı ekilip biçilirken, geri kalan kısmı ise farklı nedenlerden ötürü boş kaldığı için yeterince değerlendirilemiyor. Konuştuğumuz Çiftçi Ali Acar, Şile ilçesinde tarım arazilerinin tamamını kullanamadıklarını belirterek, “Mal sahibi almış ekmiyor, ektirmiyor. Aynı şey kiralık daireler için de geçerli. Türkiye’de böyle ciddi bir sıkıntı var. Tarım arazilerini işleyen kişiler de hissedarlı oluyor. Ekilip biçilmeyen çok sayıda arazi var ve bu alanların bir an evvel üretime geçirilmesi lazım. Eğer öyle olursa ciddi oranda arazi ihtiyacını karşılayacaktır” ifadelerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir