Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev, Ankara’da | Cumhurbaşkanı Erdoğan: İlişkimiz iki devlet tek millet temelinde ilerliyor

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, ülkesindeki cumhurbaşkanlığı seçimini kazanmasının ardından ilk resmi ziyaretini Ankara’ya yaptı.

Aliyev, Ankara’ya ziyaretinde ilk olarak Anıtkabir’i ziyaret etti sonrasında Beştepe’de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la başbaşa bir görüşme gerçekleştirdi.

İlham Aliyev, Anıtkabir’i ziyaret etti.

HEYETLER ARASI TOPLANTI

Bu görüşmenin ardından iki lider, heyetler arası toplantıya geçti. Görüşmelerde iki ülke arasındaki işbirliğinin derinleştirilmesi konusu masaya yatırıldı. Görüşmenin ardından, heyetler iki ülke arasındaki 3 yeni anlaşmaya imza attı.

İlham Aliyev, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından karşılandı.

“İLİŞKİMİZ İKİ DEVLET TEK MİLLET TEMELİNDE İLERLİYOR”

İmza töreni sonrasında iki lider açıklama yapıyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarından satırbaşları şöyle:

“İlham kardeşimin Cumhurbaşkanı seçilmesinin hemen ardından ilk resmi yurt dışı ziyaretini Türkiye’ye yapmasından büyük bir bahtiyarlık duyuyorum. 7 Şubat’ta gerçekleştirilen Cumhurbaşkanlığı seçimleri ilk defa Azerbaycan’ın egemen topraklarının tamamında gerçekleşmesi sebebiyle tarihi bir öneme sahiptir. Seçim sonuçlarının hayırlara vesile olmasını diliyorum.

Azerbaycan seçim sürecinde maalesef bazı haksız uygulamalara maruz kaldı. Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi’nde Azerbaycan heyetinin bu sene düzenlenecek toplantılara katılımı yönünde alınan karar karşısında tepkimizi güçlü şekilde gösterdik. Bu meclisin çatışma değil, bir diyalog platformu olması gerektiğini vurgulamaya devam edeceğiz.

Aziz kardeşimle gerçekleştirdiğimiz görüşmelerde ikili ilişkilerimizin tüm yönlerini gözden geçirdik. Azerbaycan’la işbirliğimizin merhum Haydar Aliyev’in işaret ettiği ‘tek millet, iki devlet’ temelinde ilerlediğini görüyoruz. Toplam ticaret hacmimiz, geçen sene ilk defa 7,5 milyar dolar seviyesini yakaladı. 15 milyar dolarlık hedefimize ulaşmak için gayretlerimizi artırma kararlılığındayız.

GÜNEY KAFKASYA DA KONUŞULDU

Kritik meydan okumaların yaşandığı bir dönemde ülkelerimizin potansiyelini geliştirmemiz gerektiği aşikardır. Bakü-Tiftis-Kars demir yolu hattı bunun en somut örnekleri arasında yer alıyor. Bu hattan en yüksek verimi alabilmemiz için yenileme çalışmalarının tamamlanması lazım. Eylül ayında Türk kapısı Nahçıvan’ı ziyaretim sırasında Aliyev’le birlikte demir yolu projesine ilişkin niyet protokolünü imzaladık.

Görüşmelerimiz sırasında Güney Kafkasya’nın barış ve istikrarına dair atılan adımları da ele aldık. Azerbaycan ile Ermenistan arasında kalıcı barış anlaşmasının imzalanmasının yeni bir ümit kaynağı olacağı şüphesizdir. Bu süreçte Azerbaycan’la omuz omuza hareket ediyoruz. Kalıcı barış için tarihi bir fırsat penceresi açıldı.

Görüşmelerimizde İsrail’in katliamlarını ve bölgemizi ilgilendiren diğer ihtilafları da değerlendirdik.”

“TÜRKİYE DÜNYA ÇAPINDA SÖZ SAHİBİDİR”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ardından sözü konuk Cumhurbaşkanı Aliyev aldı. Aliyev’in konuşmasından satırbaşları şöyle:

“Bana gösterilen misafirperverliğe minnettarım. Cumhurbaşkanı seçimlerinden sonra ilk resmi ziyaretim, kardeş ülke Türkiye’yedir. Bu bir gelenektir. Biz geleneklere sadığız. Türkiye bugün dünya çapında söz sahibidir. Türkiye bölgemizde barışın garantörüdür. Türkiye ve Azerbaycan birliği sadece bölge için değil Avrasya için önemli etkendir.

Enerji, ulaştırma ve güvenlik alanında görüşmeler yaptık.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir