Büyük şok; İsrail Google’dan destek alıyormuş

Google Fotoğraflar’ın soğutma programının uygulanmasında rol oynadığı iddia ediliyor ancak bu, şirketle doğrudan bir işbirliği yoluyla olmuyor gibi görünüyor.

Gözetleme programının Gazze’deki İsrailli rehineleri aramanın bir yolu olarak başladığı bildirildi. Ancak The NYT’ye göre, yeni savaş zamanı teknolojilerinde sıklıkla olduğu gibi, girişim “Hamas veya diğer militan gruplarla bağlantısı olan herkesin kökünü kazımak” amacıyla hızla genişletildi. Teknoloji kusurlu ancak İsrail askerlerinin sistem tarafından işaretlenen sivilleri gözaltına alırken buna böyle davranmadıkları bildiriliyor.

NYT’ye konuşan istihbarat görevlilerine göre program, özel İsrail şirketi Corsight’ın teknolojisini kullanıyor. Merkezi Tel Aviv’de bulunan şirket, gözetim sistemlerinin, yüzlerinin yarısından azı açığa çıkan insanları doğru bir şekilde tanıyabileceğini vaat ediyor. “Aşırı açılarda, (dronlardan bile) karanlıkta ve düşük kalitede” bile etkili olabileceği iddia ediliyor.

Büyük şok; İsrail Google’dan destek alıyormuş

Ancak İsrail’in Birim 8200’deki bir memur, gerçekte birimin genellikle grenli, belirsiz veya yaralı yüzlerle mücadele ettiğini öğrendi. Yetkiliye göre Corsight’ın teknolojisi yanlış pozitifler ve doğru bir şekilde kimliği belirlenen bir Filistinlinin yanlışlıkla Hamas bağlantılı olarak işaretlendiği vakaları içeriyordu.

Üç İsrailli subay NYT’ye, ordusunun Corsight’ın teknolojisini desteklemek için Google Fotoğraflar’ı kullandığını söyledi. İstihbarat yetkililerinin, ilgilendikleri bilinen kişileri içeren verileri Google’ın hizmetine yükledikleri ve bu kişilerin, uygulamanın fotoğraf arama özelliğini kullanarak bu kişileri gözetim materyalleri arasında işaretlemelerine olanak tanıdığı iddia edildi. Bir memur, Google’ın kısmen gizlenmiş yüzleri eşleştirme yeteneğinin Corsight’ınkinden üstün olduğunu ancak “özelleştirilebilir” olması nedeniyle Corsight’ı kullanmaya devam ettiklerini söyledi.

Bir açıklama için iletişime geçildiğinde bir Google sözcüsü, ürünün yalnızca kitaplığınıza eklediğiniz resimlerdeki yüzleri gruplandırdığını yineledi. “Google Fotoğraflar, benzer yüzleri gruplandırarak fotoğrafları düzenlemenize yardımcı olan ve eski fotoğrafları kolayca bulmak için insanları etiketleyebileceğiniz, herkesin kullanımına açık ücretsiz bir ürün. Fotoğraflardaki bilinmeyen kişilerin kimliklerini sağlamıyor” diye yazdılar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir