İktidardan son hamle: Emekliye 5 bin lira bayram ikramiyesi

“Yerel seçimlerde en büyük rakibinin ekonomik kriz olduğunu gören iktidar partisi, tüm araştırmalarda bir numaraya yerleşen geçim sıkıntısına yenilmemek için yeni önlemler alıyor. Hükümet, seçim kampanyasında bu kez emeklilere bayramlarda verilen 2 bin liralık ikramiyenin 5 bin liraya çıkartılacağını açıklayacak” diyen Nuray Babacan, son günlerde gündemde olan emekliye ek zamla ilgili ise “Sancılı bir konu” yorumunda bulundu.

Babacan, “Emekliye 5 bin lira bayram ikramiyesi” başlıklı yazısında şu ifadelere yer verdi:

KESENİN AĞZI!

Başta İstanbul olmak üzere yerel seçimlerde başarılı çıkmak için her türlü yönteme başvurmaya hazır olan AKP’de, ekonomik krizi atlatmak için açıklanan tasarruf amaçlı ekonomik politikalar askıya alındı. 31 Mart’a kadar, ‘kesenin ağzını açmaktan’ söz eden Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve ekibi, yeni bir adımı Ramazan ve Kurban bayramlarında verilen bayram ikramiyeleri konusunda atacak. Yapılan toplantılarda emeklilere verilen bayram ikramiyesinin 2 bin liradan 5 bin liraya çıkartılması konuşuldu.

İKRAMİYE NİSAN VE MAYIS AYINDA

Yerel seçimlerden 9 gün sonra Nisan ayında ve ardından Mayıs ayında iki ödeme yapılacağı duyurulacak. SGK ve Bağ-Kur emeklilerine yapılan artışın memur emeklilerine eşitlenmesi ve yüzde 49.25 uygulanması bile memnuniyetsizliği gideremedi.

KULİSLERDE KONUŞULAN EK ZAM İDDİALARI

Henüz ek zammın ödemeleri yapılmazken, kulislerde başka bir ek zamdan söz edilmeye başlandı. Bir süre önce haberleştirilen ek zam yapılabileceği iddiaları da kulislerde konuşuluyor.

DURUMA GÖRE POZİSYON: SÜRPRİZ BİR EK ZAM GÜNDEME GELEBİLİR

Edinilen bilgiye göre, bu konu seçimin gidişine göre gündeme gelecek veya gelmeyecek. Ancak emekli maaşlarında iyileştirme konusu birden fazla sorun yaşanıyor. Özellikle alt gelir grubundaki emeklilerde düzenleme yapılırken, emekliler arasındaki gelir farkı sorunu yaşanıyor. Doktor veya öğretmen gibi daha fazla prim ödeyenlerle daha az prim ödeyenlerin arasında maaş farkının azalması gibi durumlara çözüm aranıyor. Formül arayışının sürdüğü, yerel seçim kampanyasının gidişine bağlı olarak sürpriz bir ek zammın gündeme gelebileceği AKP içinde de konuşuluyor.

MUHTAÇ EMEKLİLER KRİZİ

Konu emeklilerden açılmışken, AKP’nin İstanbul seçim kampanyasında açıkladığı emeklilere 2 bin 500 liralık destek soruna neden oldu. Kampanyada ‘muhtaç durumda olan emeklilerimize destek’ diye yapılan açıklamaya Çalışma Bakanlığı’nın tepki gösterdiği öğrenildi. Bu ifade parti içinde, ‘emeklilere muhtaç duruma düşecek kadar maaş veren hükümet’ anlamına geldiği itirazlarına neden oldu.

EMEKLİ DESTEĞİ AÇIKLANDIĞI GİBİ DEĞİL: TÜM EMEKLİLER FAYDALANAMAYACAK

Ayrıca AKP’nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Murat Kurum’un açıkladığı gibi tüm emeklilerin bu destekten yararlanamayacağı da ortaya çıktı. Evi, arabası ve ek geliri olmayan ve bunu ispat eden emeklilere yardım yapılmasının planlandığı öğrenildi. Vaatler ve gerçekler arasındaki fark kampanya başlamadan görüldü!

HÜKÜMETLE PARTİ KARIŞTI!

Konuyla direkt ilgisi olmamasına rağmen bir anekdotu da buradan paylaşalım. Biliyorsunuz bundan bir ay önce asgari ücret artışına ilişkin seri toplantılar yapıldı. Böylesine önemli bir hükümet faaliyetinin AKP Genel Merkezi’nde yapılması tartışma konusu oldu. Parti devleti eleştirilerine neden olmasından korkulan bu durum için acayip önlemler alındığı ortaya çıktı.

ÖNDEN ALDILAR ARKADAN YOLLADILAR

Parti yönetimi, bakanların ve tüm ilgili bürokratların genel merkeze çağrılmasının tepki çekme olasılığı üzerine, ön kapıdan giren bakanları garaj kapısından yolladı. Ayrıca, AKP Genel Merkezi önünde asgari ücret toplantısını bekleyen basın mensuplarına da ‘anonslarını’ genel merkezi göstermeyecek şekilde yapmalarını istedikleri ortaya çıktı. Tabii ki TV kanalları denileni derhal yaptı!”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir