İlk PD duyurdu, ‘suçlu’ ilan edilen esnaf konuştu

PD’nin yayınladığı görüntülerin ardından gizlilik sözleşmesinin ihlal edildiği gerekçesiyle filmin İstanbul çekimlerinin iptal olduğu iddia edildi. Patronlar Dünyası görüntüleri yaymakla suçlanan ve hedef gösterilen Kapalıçarşı esnafı Hakan Evin’e ulaştı.

‘GÖRÜNTÜLERİ BEN DEĞİL YANIMDA ÇALIŞAN ARKADAŞ PAYLAŞTI’

Hakan Evin, kendisiyle ilgili yapılan ve “Görevimiz Tehlike’yi iptal ettiren İşgüzar esnaf” şeklindeki haberlere tepki gösterdi: ‘Haberimi yapan gazeteler keşke bana da söz hakkı verseydi. Basının iki tarafa da söz hakkı vererek kimseyi mağdur etmemesini dilerdim. Film çekimlerin yayılan görüntülerden dolayı iptal edildiği iddia ediliyor. Bu iddiayı kim yapıyor? Gizlilik sözleşmesini kim imzalamış insanlarla? Topluma mal olmuş bir Hollywood yıldızının görüntüleri benim kamerada görülmüş. Benim yanımda çalışan arkadaş da bunları bazı arkadaşlarına göndermiş. Aynı şekilde ben de ‘Tom Cruise Türkiye’de mi? İstanbul’da mı? Dünyanın en iyi yıldızı!’ diye görüntüyü kullanmadan paylaşmıştım. Bir kere bu paylaşımı ben yapmadım, basına ben sızdırmadım. Onu kabul etmiyorum” dedi.

YÖNETİMİN İHMALİ VAR

Kapalıçarşı yönetiminin bu konuda ihmali olduğunu söyleyen Evin, “Bunlar madem bir gizlilik sözleşmesi yapıyor. Kapalıçarşı yönetimi bugüne kadar, Kapalıçarşı’ya ünlüler geldiğinde bunların fotoğraflarını, kamera görüntülerini kimseyle paylaşmayın ricasında, telkinin de bulundular mı? Sözlü ya da yazılı bir açıklama kendi dergilerinde, gazetelerinde yaptılar mı? Merak ediyorum” dedi.

‘GİZLİLİK SÖZLEŞMESİNİ AÇIKLAYIN”

Esnaf Hakan Evin, şöyle devam etti: “Burada hata, gizlilik sözleşmesi yapıldıysa ki ben buna inanmıyorum, sözleşme yapıldıysa da biz de paylaşmaları gerekiyor. Bir de bu görüntüler, toplumun ahlak yapısını kışkırtıcı ya da ünlü yıldızı rahatsız eden bir görüntü değil. Yani bundan dolayı Hollywood filminin İstanbul çekimlerini iptal etmesi aklıma yatmıyor. Ayrıca bu filmin çekimi iptal olmadı. İptal olsa kendi web sayfalarından ‘İstanbul’da yapacağımız çekimi iptal ettik’ diye bir açıklama yaparlardı. Tom Cruise’un bir açıklaması yok. Yönetmeninin yok. Herhangi bir Amerikan Hollywood gazetesinin dergisinin de hiçbir şeyi yok. Peki bu bunun kararını kim verdi? Hangi gazete hangi habere dayanarak bunu iptalini söylüyor? Ben inanmıyorum.”

‘DEDİKODUYU ÇIKARTANI DAVA EDECEĞİM’

Evin, Kapalıçarşı yönetiminin bir açıklama yapması gerektiğini belirterek, “‘Belki Kapalıçarşı’daki baktıkları mekanları çok uygun görmediler. Kapalıçarşı yönetiminden bir açıklama ve belge de yok. Gizlilik sözleşmesi varsa onu da açıklasınlar. Kapalıçarşı’da sekiz tane yerim var. Ayrıca tapusu benim olan yeri kiraya verme hakkını Kapalıçarşı yönetimine kim veriyor? Burayı verirse Fatih Belediyesi kiraya verebilir. Kamera görüntülerinin benim dükkândan çıktığını ben biliyorum. Evet ama bu haber kimden çıkıyor? Belge yoksa da kanuni haklarımı kullanıp bu dedikoduyu çıkartanı dava edeceğim” dedi.

‘MADEM GİZLİYDİ…’

Esnaf Hakan Evin son olarak, ‘Madem bu kadar gizli bir çekimdi bu Kapalıçarşı yöneticileri çocuklarını, eşlerini alıp bu adamla fotoğraf çektirmeye gelmişler. Yani şöyle söyleyeyim. Bildiğim kadarıyla dört tane yönetici eşini, çocuğunu alıp gelmiş. Gazetelerde anlaşma olduğu söyleniyor. Bununla ilgili kapalı çarşı yönetim kurulu hiçbir açıklama yapmadı. Kapalıçarşı bir tarihi eser. Kültür Bakanlığı’na ait. Ecdadımızın yaptığı bu tarihi eserde çatıda daha önce film çevrildi. Çatı paramparça edildi. Bu bir suçtu. Ben zaten Kapalıçarşı’da bu tip filmlerin çevrilmesini zinhar kabul etmiyorum” görüşünü de dile getirdi.

‘TATSIZ BİR DURUM YAŞANDI’

Kapalıçarşı yönetim kurulu basın danışmanı Gültekin Kaya ise şunları söyledi: “Oyuncunun geldiği gün Pazar günüydü. Bütün esnaflar, dükkânlar kapalıydı. Filmin iptal olup olmadığıyla alakalı bizim kesin bir bilgimiz yok. Kültür Bakanlığı bu konunun içerisinde. Onlar takip ediyorlar. Bizim yönetim kurulu olarak izin verilir, izin verilmez tarafıyla ilgili bir şey söyleme lüksümüz söz konusu değil. Böyle tatsız bir durum yaşanmasaydı süreç biraz daha naif yürüyebilirdi.”

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir