İsrail, Batı Şeria’da 2 mülteci kampına baskın düzenledi

İsrail ordusu, işgal altındaki Filistin’in Batı Şeria bölgesinde bulunan el-Faria ve Nur Şems mülteci kamplarına baskın düzenledi, baskına direnen Filistinlilerle İsrail askerleri arasında silahlı çatışmalar yaşandı.

Anadolu Ajansı’nın görgü tanıklarına dayandırdığı habere göre, İsrail güçleri askeri buldozerler eşliğinde Batı Şeria’nın Tubas kenti yakınındaki el-Faria Mülteci Kampı’na baskın düzenledi.

Tanıklar, kampın çeşitli noktalarında İsrail güçleri ile baskına direnen Filistinliler arasında silahlı çatışmanın yaşandığını ve İsrail ordusunun kampa takviye birlikler gönderdiğini aktardı.

Tulkerim kentindeki Nur Şems Mülteci Kampı’ndan görgü tanıkları da İsrail güçlerinin ateş açması sonucu en az 2 Filistinlinin yaralandığını, kampa baskın düzenleyen İsrail özel kuvvetleri ile Filistinliler arasında çeşitli noktalarda çatışmaların yaşandığını belirtti.

Görgü tanıkları, İsrail güçlerinin kampa takviye birlik gönderdiğini ve birçok binanın çatısına keskin nişancıları konuşlandırdığını ifade etti.

İsrail güçlerinin bir evi kuşattığını aktaran tanıklar, evin içindeki Filistinlilerin teslim olmasını istediğini söyledi.

Tanıklar, İsrail ordusunun evi bombaladıktan sonra yıktığını belirtti.

Filistin Kızılayı’ndan yapılan yazılı açıklamada, sağlık ekiplerinin Nur Şems Mülteci Kampında gerçek mermiyle yaralanan 1 kişiyi hastaneye götürdüğü; İsrail askerlerinin, sağlık ekiplerinin kampta yaralanan bir kadına ulaşmasına engel olduğu kaydedildi.

Açıklamada, Kızılay’a bağlı sağlık ekiplerinin, İsrail ordusunun Tulkerim’deki baskınında 3’ü kadın 5 yaralıya müdahale ettiği aktarıldı.

Filistin Sağlık Bakanlığından yapılan açıklamada, İsrail güçlerinin ateş açması sonucu Nur Şems Mülteci Kampı’nda 39 yaşındaki Ziyad Ali Dame ile 36 yaşındaki İslam İbrahim el-Ali’nin hayatını kaybettiği aktarıldı.

İşgal altındaki Batı Şeria ile Doğu Kudüs’te 7 Ekim 2023’ten beri İsrail güçleri ile Yahudi yerleşimcilerin saldırılarında öldürülen Filistinlilerin sayısı 385’e yükseldi.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir